Klimatyczne Rewolucje – spotkanie w MSN – 28.05.2025 18:00

27 05 2025
Przekazujemy zaproszenie na spotkanie “Klimatyczne rewolucje” w ramach festiwalu Re-Think the Challenge. W debacie na temat perspektyw polityki klimatycznej i działalności ruchów klimatycznych w trzeciej dekadzie XXI wieku udział wezmą: Weronika Parfianowicz (kulturoznawczyni, Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawki), Kacper Pobłocki (antropolog, EUROREG, Uniwersytet Warszawski) i Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny „Le Monde diplomatique – edycja polska”), a rozmowę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz (dziennikarka TOK FM).
Wydarzenie odbędzie się w dniu 28.05.2025 w godzinach 18:00-19:30 w audytorium nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 103.
Więcej informacji znajdą Państwo w wydarzeniu na Facebooku oraz na stronie MSN:
https://artmuseum.pl/wydarzenia/klimatyczne-rewolucje?term=0196c9ae-14ec-71f0-98e4-deda9d58395e
https://www.facebook.com/events/2573495602994006
Klimatyczne rewolucje
Zapraszamy na wydarzenie z cyklu Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych, które jest częścią festiwalu Re-Think the Challenge. W debacie na temat perspektyw polityki klimatycznej i działalności ruchów klimatycznych w trzeciej dekadzie XXI wieku udział wezmą: Weronika Parfianowicz (kulturoznawczyni, Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawki), Kacper Pobłocki (antropolog, EUROREG, Uniwersytet Warszawski) i Przemysław Wielgosz (redaktor naczelny „Le Monde diplomatique – edycja polska”), a rozmowę poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz (dziennikarka TOK FM).
Ocieplenie klimatu to planetarna katastrofa, szóste masowe wymieranie gatunków, koniec świata jaki znamy… a zarazem temat, który sprawnie zamieciono pod dywan. Biorąc pod uwagę olbrzymią górę raportów i wieloletni konsensus naukowy w kwestii antropogenicznej zmiany klimatu i jej konsekwencji możemy stwierdzić, że dalsza dyskusja z denialistami kryzysu klimatycznego nie ma sensu. Nie potrzebujemy już siły argumentów. Potrzebujemy raczej argumentu siły. Podczas debaty zatytułowanej Klimatyczne rewolucje spróbujemy się zastanowić jak tę siłę budować. Czego potrzeba dziś ruchom klimatycznym, jeśli wszystkie argumenty już padły… i zawiodły? Jak zwiększyć ich bazę społeczną? Gdzie szukać koalicjantów? A wreszcie, co robić?
Próbując odpowiedzieć na te pytania poszukamy inspiracji w odległej i bliskiej historii kryzysów środowiskowych. Wydarzenia takie jak mała epoka lodowcowa w XVII wieku, globalny głód w erze kolonizacji, burze pyłowe w USA pierwszej połowy XX wieku, a wreszcie niedawna pandemia koronawirusa przynosiły nie tylko cierpienia, ujawniając sprzeczności i ograniczenia różnych systemów społecznych i ekonomicznych, ale bywały też okazją do zmian na lepsze. Co mówią nam dziś? I jak ten kontekst historyczny daje się wpisać – oraz wykorzystać – w toczących się obecnie debatach na temat antropo- i kapitałocenu? Albo w dyskusjach o możliwości zielonego kapitalizmu oraz związku między radykalną polityką klimatyczną a antyimperializmem i walkami klasowymi toczącymi się dziś na całym świecie?
Uczestniczki i uczestnicy debaty
Weronika Parfianowicz – kulturoznawczyni, Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego
dr hab. Kacper Pobłocki – antropolog. EUROREG (Uniwersytet Warszawski)
red. Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny „Le Monde diplomatique – edycja polska”
Dyskusję poprowadzi red. Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka Tok FM.