Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pytania i odpowiedzi

  • Studiowałam/em fizykę, chemię, socjologię, prawo…, w skrócie: kierunek nie-humanistyczny. Czy mogę wziąć udział w rekrutacji?

Tak! Nasza Szkoła umożliwia zmianę ścieżki życiowej 😉 To, na co zwracamy uwagę podczas rekrutacji, to: zaproponowany projekt badawczy, (udokumentowana!) działalność naukowa kandydata/kandydatki oraz rozmowa rekrutacyjna. Tylko te trzy czynniki mają wpływ na otrzymanie miejsca w Szkole – oczywiście pod warunkiem, że posiada się tytuł magistra lub równorzędny uzyskany na podstawie odrębnych przepisów.

  • Tylko tytuł magistra? Podobno można ubiegać się o przyjęcie do Szkoły jeszcze wcześniej…

Rzeczywiście, choć to nieco trudniejsza ścieżka. O przyjęcie do Szkoły mogą się również ubiegać te osoby osoby, które:

a) realizują na Uniwersytecie projekt badawczy w ramach programu „Diamentowy Grant” ogłoszonego przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki lub złożyły wniosek w ramach tego programu oczekujący na rozpatrzenie; a także

b) ukończyły studia pierwszego stopnia lub  trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, i uzyskały zgodę Dyrektora w uzgodnieniu z zespołem kwalifikacyjnym na wzięcie udziału w rekrutacji z uwagi na wykazaną wyjątkową, najwyższą jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych. (Uprzedzamy pytanie: wyjątkowa, najwyższa jakość dotychczasowych osiągnięć naukowych rozpatrywana jest indywidualnie.)

  • Na podstawie jakich kryteriów zostanie oceniona moja kandydatura?

Na opisane w punkcie 1. kryteria składają się następujące elementy:

I etap (60 pkt):

1) Ocena wstępnego opisu projektu badawczego (4o pkt):

a) cel badań (0-10 pkt);
b) nowatorstwo i oryginalność projektu badawczego (0-10 pkt);
c) metodologię właściwą dla realizacji celu, spójność argumentacji oraz przejrzystość
wywodu (0-10 pkt);
d) opis aktualnego stanu badań wraz z bibliografią istotną dla osiągnięcia celu badań
(0-10 pkt). Uwaga: bibliografia nie wlicza się do limitu znaków!

2) Ocena aktywności naukowej potwierdzonej skanami:

a) publikacje, w tym artykuły naukowe, rozdziały w monografiach wieloautorskich, monografie autorskie, publikacje w recenzowanych materiałach konferencji międzynarodowych (0-8 pkt);
b) wystąpienia na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych z przyjętym referatem (0-8 pkt);
c) pozostałe elementy oceny doświadczenia i osiągnięć naukowych kandydata, w tym nagrody, wyróżnienia, certyfikaty, doświadczenie zawodowe, doświadczenie dydaktyczne, działalność w studenckim ruchu naukowym, szkolenia, popularyzacja nauki itp. (0-4 pkt).

II etap: rozmowa kwalifikacyjna (40 pkt):

1) kompetencje kandydata istotne z perspektywy prowadzonych badań, w tym rozeznanie w zakresie podejmowanej problematyki badań oraz wiedza merytoryczna (0-20 pkt);
2) umiejętność uzasadnienia trafności wyboru dyscypliny oraz poprawność językowa, w tym zwłaszcza biegłość w posługiwaniu się językiem naukowym właściwym dla dyscypliny podejmowanych badań (0-20 pkt).

  • Jaki certyfikat językowy z języka angielskiego jest wymagany przy przyjęciu do Szkoły?

ŻADEN! Zapewne się Państwo dziwią, ale już tłumaczymy, ponieważ to bardzo istotne. Kandydaci składają wyłącznie oświadczenie o znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2, dlatego że ich poziom znajomości języka angielskiego zostanie zweryfikowany podczas rozmowy rekrutacyjnej. Oświadczenie następuje za pośrednictwem wniosku wypełnianego w systemie IRK. Podczas rozmowy jedno z pytań jest bowiem zadawane w języku angielskim i w takim też języku należy na nie odpowiedzieć. Oczywiście, o ile nie zdecydujecie się na rozmowę w całości po angielsku.

  • Dobrze, ale co z językiem niemieckim, francuskim, włoskim… Nie znam angielskiego!

Znajomość języka angielskiego jest konieczna do podjęcia kształcenia w Szkole. Nie jest to arbitralny wymóg Szkoły – język angielski stał się w ostatnim czasie, nolens volens, międzynarodowym językiem nauki. Kandydaci, którzy się nim nie posługują, nie będą w stanie prowadzić badań na należytym poziomie, ponieważ anglojęzyczna literatura przedmiotu będzie dla nich niedostępna.

  • Czy osoby z zagranicy mogą ubiegać się o przyjęcie do Szkoły?

Tak, jak najbardziej! Osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego mają te same prawa i obowiązki, co doktoranci z Polski.

  • Planuję bronić się między czerwcem a wrześniem tego roku. Czy mimo to mogę wziąć udział w tegorocznej rekrutacji?

Tak – wówczas do systemu IRK należy wgrać skan oświadczenia, że dyplom lub zaświadczenie o uzyskaniu tytułu magistra zostanie dostarczone do dnia wskazanego w harmonogramie rekrutacji (publikacja wkrótce). Obrona musi więc odbyć się przed tą datą, w przeciwnym razie kandydat nie zostanie przyjęty do Szkoły.

  • Czy jako doktorant mogę pracować zarobkowo na pół etatu/cały etat?

Jako Szkoła nie przewidujemy w tym względzie zakazów. Z jednym wyjątkiem: doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki ani pracownik naukowy. Zakaz nie dotyczy zatrudnienia doktoranta:

  • w celu realizacji projektu badawczego;
  • po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym, z tym że w przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium wynosi 40% wysokości miesięcznego stypendium;
  • któremu nie przysługuje stypendium doktoranckie.