Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

“Ukryta natura sztuki” Interdyscyplinarne Seminarium Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem

Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na cykl seminariów Interdyscyplinarne Seminarium Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem (ISQ).

Najbliższe seminarium pt.: Ukryta natura sztuki, we wtorek 26 marca 2024 r. o godzinie 14:00, prowadzi dr Jacek Rogala:

Zrozumienie, w jaki sposób sztuka wywiera wrażenie na odbiorcy, było podstawowym tematem zainteresowań filozoficznych od czasów starożytnej Grecji. Ostatnie badania wskazują, że doznania wywoływane przez dzieło sztuki mogą być indukowane przez dekodowanie zaszyfrowanej wiadomości artysty. Jednak pomimo licznych prób, pytanie o to, w jaki sposób wiadomość jest zakodowana w dziele sztuki, wciąż pozostaje tajemnicą. Zaprezentujemy nowe podejście do tego problemu, wykorzystując artystyczne i sztucznie stworzone obrazy oraz badając ich wpływ na odbiorców. Będziemy dalej badać oba typy obrazów, szukając właściwości, które mogą mieć wpływ na odbiorcę. W tym celu zastosujemy trwałą homologię, metodę matematyczną, która śledzi cechy topologiczne, które pojawiają się lub znikają wraz ze zmianą skali analizy, ujawniając ukryty kształt rzeczy. Trwała homologia może być traktowana jako matematyczne sformułowanie gestaltu. Pokazujemy, że obrazy tworzone przez prawdziwych artystów mają zupełnie inną trwałą homologię w porównaniu do tych generowanych przez sztuczne sieci neuronowe.

Seminarium odbędzie się na platformie Zoom

https://uw-edu-pl.zoom.us/j/98190590509

Identyfikator spotkania 981 9059 0509

Więcej na temat Centrum Badań nad Kulturą, Językiem i Umysłem można znaleźć na stronie: [LINK]